Μεταπηδήστε στο περιεχόμενο
Αρχική » Ανακοινώσεις » Προκήρυξη για χορήγηση δύο (2) υποτροφιών σε πρωτοετείς φοιτητές Φιλολογικών Τμημάτων, Φιλοσοφικών Σχολών Ελληνικών Πανεπιστημίων (με ημερομηνία α΄ εγγραφής το ακαδημαϊκό έτος 2024-2025), από τα έσοδα του Κληροδοτήματος Γεωργίου Παγκάλου.

Μία υποτροφία θα δοθεί σε υποψήφιο που κατάγεται από το χωριό Πρίνα της επαρχίας Μιραμπέλλου του νομού Λασιθίου Κρήτης (ιδιαίτερη πατρίδα του διαθέτου Γεωργ. Εμμ. Παγκάλου).  Σε περίπτωση ελλείψεως υποψηφίων καταγομένων από το ανωτέρω χωριό ή αποτυχίας τους στον διαγωνισμό, ο υπότροφος είναι δυνατόν να κατάγεται από την επαρχία Μιραμπέλλου ή, σε περίπτωση ελλείψεως υποψηφίων καταγομένων από την επαρχία αυτή ή αποτυχίας τους στον διαγωνισμό, από τον νομό Λασιθίου ή, τέλος σε περίπτωση ελλείψεως υποψηφίων καταγομένων από τον νομό αυτόν ή αποτυχίας τους στον διαγωνισμό, από όλη την Κρήτη (Διευκρίνιση:  Προηγείται πάντα έναντι των άλλων υποψηφίων, ο υποψήφιος με τη σειρά καταγωγής που αναφέρει ο διαθέτης αρκεί να συγκεντρώσει στο μάθημα που θα εξεταστεί βαθμό τουλάχιστον δέκα τέσσερα (14)) και β) Μία υποτροφία θα δοθεί σε υποψήφιο που κατάγεται από την υπόλοιπη Ελλάδα.

Επισημαίνουμε ότι η προθεσμία υποβολής αιτήσεων, συνοδευόμενων από τα απαιτούμενα δικαιολογητικά, λήγει την 12η Νοεμβρίου 2024.