Μεταπηδήστε στο περιεχόμενο
Αρχική » Ανακοινώσεις » ERASMUS+ ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΑΣΚΗΣΗ ΦΟΙΤΗΤΩΝ 2024-2025

ERASMUS+ ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΑΣΚΗΣΗ ΦΟΙΤΗΤΩΝ 2024-2025

Το Τμήμα Διεθνών Σχέσεων/Erasmus+ του ΔΠΘ υλοποιεί κατά το ακαδημαϊκό έτος 2024-2025 τη δράση πρακτικής άσκησης φοιτητών στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού Προγράμματος Erasmus+ για μακροχρόνια κινητικότητα με φυσική παρουσία και μακροχρόνια μεικτή Κινητικότητα. Η δράση παρέχει σε φοιτητές από όλους τους κύκλους σπουδών (προπτυχιακούς–μεταπτυχιακούς–υποψήφιους διδάκτορες) αλλά και προσφάτως αποφοίτους του ΔΠΘ, τη δυνατότητα να πραγματοποιήσουν πρακτική άσκηση διάρκειας 2 έως 3 μηνών, σε φορείς (π.χ. Επιχειρήσεις, Μη Κυβερνητικές Οργανώσεις, Ερευνητικά Κέντρα, Εκπαιδευτικά Ιδρύματα, διπλωματικές αποστολές κ.λ.π.) που εδρεύουν σε χώρες του προγράμματος Erasmus+ και επιπλέον σε Χώρες από τις Περιφέρειες 13 και 14 (βλ.  συνημμένο πίνακα). Για το ακαδημαϊκό έτος 2024-2025 (call 2023) έχουν εγκριθεί προς υλοποίηση 8 θέσεις Πρακτικής Άσκησης για το Τμήμα Ελληνικής Φιλολογίας. Η πρακτική άσκηση υποστηρίζεται από υποτροφία, η οποία καλύπτει μέρος των εξόδων διαβίωσης στο εξωτερικό (βλ. σχετικό συνημμένο πίνακα). H επιλογή των φοιτητών θα πραγματοποιηθεί βάσει κριτηρίων (βλ. συνημμένο αρχείο), από τον αρμόδιο Συντονιστή του προγράμματος Εrasmus+ του Τμήματος. Τα απαιτούμενα δικαιολογητικά θα υποβάλλονται μόνο ηλεκτρονικά στο e-mail της Συντονίστριας Erasmus+ του Τμήματος: Επίκ. Καθηγ. Α. Μαστρογιάννη amastrog@helit.duth.grΗ προθεσμία υποβολής των αιτήσεων είναι η 19/4/2024. Η επιλέξιμη περίοδος υλοποίησης των μετακινήσεων θα πρέπει να πραγματοποιηθεί έως 31/07/2025, και δεν μπορεί να παραταθεί πέραν της 31/07/2025 (ημερομηνία ολοκλήρωσης της πρακτικής άσκησης).